Čovjekov utjecaj na prirodu je katastrofalan (vidi: Smog – kako nastaje i zašto je opasan?). Razvoj civilizacije uništava prirodni okoliš i pridonosi nastanku opasnih bolesti. Spaljivanje smeća, emisija prašine i toksina u atmosferu, trošenje energije – to je naša svakodnevica. Nećemo predviđati kada će nas zadesiti ekološka katastrofa, ali ako ne učinimo ništa ili učinimo malo, to neće biti daleka budućnost. Niz prirodnih katastrofa mogao bi utjecati na nas, našu djecu, a gotovo sigurno i na naše unuke.
Ta svijest je potrebna da bismo se mobilizirali za promjenu i tražili odgovor na pitanje: što, u uskom opsegu, možemo učiniti da se to ne dogodi? Kako ne trošiti energiju i smanjiti prodiranje onečišćujućih tvari u zrak? Postoji više varijanti – osim zamjene kotla na ugljen ekološkim.
Čak i najekološkije tehnologije grijanja neće biti energetski učinkovite ako toplina izlazi iz zgrade kroz prozore i vrata koja propuštaju. To će rezultirati nepotrebnom potrošnjom energije kroz dugotrajno dodatno zagrijavanje prostorija, ohlađenih zbog loše izolacije.
U slučaju novoizgrađenih zgrada, energetsku učinkovitost unaprijed nameće Ministarstvo infrastrukture u fazi projektiranja i izgradnje. Slično je to u slučaju temeljito moderniziranih objekata. Najnoviji parametri koji dopuštaju korištenje obiteljskih kuća navedeni su u odredbama WT 2021, koji stupaju na snagu od početka siječnja 2021. (vidi: Grijanje i novi standardi WT 2021). Do tada – dakle još dva mjeseca – primjenjuju se manje restriktivne odredbe sadržane u WT 2017. Zbog razvoja tehnologije i izgradnje, ažuriranje ovih smjernica vrši se u prosjeku svakih 5 godina.
Ali što možete učiniti sami kada koristite Vaše domove? Pogotovo starije čiji su energetski standardi, otprilike rečeno, neadekvatni.
Svakodnevno trošenje energije je pošast. U međuvremenu, takva nemarnost košta i financijski i ekološki: ne gasite svjetla, ne vadite punjače iz utičnica, spavate s upaljenim noćnim svjetiljkama. Ne obraćamo uvijek pažnju na energetski razred uređaja koji svakodnevno koristimo. Zbrajajući ove i mnoge druge nemarnosti, nehotice uzrokujemo golemi porast operativnih troškova naših domova i neopravdane gubitke energije.
Automatika zgrada marke SALUS Controls – opremljena serijom Smart Home – rješenje je koje će pomoći optimizirati rad kućanskih aparata. Prije svega, zahvaljujući pravilno programiranim radnim scenarijima, regulatori temperature, Smart Plugovi ili pametni releji mogu kontrolirati ne samo grijanje, već i rasvjetu i električne uređaje tipa ON/OFF. Primjerice, u unaprijed određeno vrijeme odabrani uređaji će biti isključeni iz napajanja, što će automatski smanjiti potrošnju energije. Samo stvorite pravilo da se sve isključi u ponoć.
Također, besplatna aplikacija SALUS Smart Home bilježi potrošnju energije uređaja kojima upravljaju pametni utikači (Smart Plug), što ukazuje na najveće izvore potrošnje energije. Povijest potrošnje (čitki grafikoni) omogućuje nedvosmislen izračun. Više se ne gađate u mraku – radijator u hodniku, lampa u spavaćoj sobi, kompjuter? Koji uređaji ne rade učinkovito i zahtijevaju promjenu načina rada? Koji su neekološki? Koje je potrebno zamijeniti novima? Imajući određene podatke, znate što gledati.
Nikoga ne bi trebalo iznenaditi – a iznenađuje – da najveći dio energije koja se troši tijekom funkcioniranja kuće čini grijanje – to je više od 70% energetske potrebe zgrade. Zato je važno to učiniti „mudro“, prilagođavajući toplinu prostorija njihovim funkcijama i dobu dana. Vrijedi da u spavaćoj sobi treba biti hladnije nego u dnevnom boravku, dok je u dnevnom boravku dobro održavati ekonomičnu temperaturu (neugodnu ili naprotiv – prenisku) tijekom dulje neprisutnosti ukućana. Ovi naizgled mali sadržaji ne samo da povećavaju kvalitetu života i bolji su za zdravlje, nego i rasterećuju prirodu preopterećenu učincima razvoja civilizacije. Samo takvo mikro mjerilo naših aktivnosti donijet će makro-rezultate.
Također treba imati na umu da nekontrolirani ciklusi pregrijavanja i hlađenja ne pogoduju stabilnom radu sustava grijanja i povećavaju njegov broj kvarova.
Regulatori temperature marke SALUS Controls smanjuju nepotrebnu aktivnost uređaja za grijanje, održavajući individualnu temperaturu u sobama koju postavljaju ukućani. Daju onoliko topline koliko je potrebno, eliminirajući neugodan i ekološki nepovoljan učinak pregrijavanja.
Upravljanje temperaturom u vašem domu smanjuje gubitke energije. Ne samo zamjena kotla i goriva za grijanje (vidi: uvjeti za dobivanje sredstava za likvidaciju peći na ugljen i kupnju ekološki prihvatljivog uređaja za grijanje), ali i pametno upravljanje centralnog grijanja je visoko ekološko rješenje.
Prije svega, prilagođavanjem sobne temperature Vašim trenutnim potrebama (npr. 23 stupnjeva u kupaonici, 21 stupanj u dnevnoj sobi, 19 stupnjeva u spavaćoj sobi), izbjegavamo pregrijavanje manje posjećenih prostorija i plaćanje za toplinu koju ne trebate.
Drugo, sobni regulatori SALUS Controls rade fleksibilno. Njihov glavni zadatak je održavanje zadane temperature u prostorijama (rasporedi grijanja). To, međutim, ne znači da ako nismo kod kuće nemamo utjecaja na rad uređaja za grijanje. Zahvaljujući seriji SALUS Smart Home, iz ureda, iz hotela – možemo kontinuirano reagirati. Regulatori rade po rasporedu, ali uzimaju u obzir i ad hoc odluke korisnika.
Treće, kontrola grijanja smanjenje gubitke energije tijekom svakodnevnog rada zgrade, što u prijevodu znači zaštitu okoliša, poboljšanje kvalitete zraka koji dišemo (smanjujemo smog), i smanjenje računa za kućanstvo.
Distributer brenda SALUS Controls:
QL CONTROLS d.o.o, K.d.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
oblast Šleska, PL,
JIB: 638 180 68 25,
Sudski Registar: 0000440955,
ured: +48 32 700 74 53,
servis: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85,
Monday - Friday, 8.00-16.00
GRIJANJE RADIJATORIMA
PODNO GRIJANJE
BEŽIČNI REGULATORI
VREMENSKI REGULATORI
UPRAVLJANJE PUMPAMA
VREMENSKI PROGRAMATORI
Glavna stranica
O nama
Instalater
Developer
Korisnik
Proizvodi
Smart Home
Izaberi sustav
Centar za preuzimanje datoteka
Tehnička podrška
Obuke
Kontakt
Blog
Novosti
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved
Design & Code by Foxstudio